Yukarı

Ekonomik Takvim Nedir?

Finans piyasaları için Ekonomik Takvim önemli bir yere sahiptir. Ekonomik takvim içerisinde bulunan ekonomik data setleri temel dinamiklerin çalışmasını sağlamaktadır. Ekonomik data setleri içerisinde bulunan veriler, haber akışlarını oluşturmaktadır. Bu haber akışları ile birlikte, beklenilen değer-gerçekleşen değer etkileşimi sonucunda fiyatlarda dalgalanmalar yaratmaktadır. Arz-talep sentezine göre hareket eden fiyatlarda temel dinamiklerin çalışmasıyla birlikte fiyatlar hareket etmeye başlar ve fiyat hareketlerini doygunluğa ulaşması teknik dinamiklerin olgunlaşmasıyla son bulur.

Bir çok ülkenin önemli makro ekonomik verilerinin izlendiği ekonomik takvim data setlerinde, temel analiz yöntemlerinin ana tetikleyicisi, tahmin edeceğiniz üzere ekonomik takvimde takip edilen makro ekonomik veri setleridir. Makro ekonomik veriler bir ülkenin diğer ülkeye göre bir çok yönden kıyaslanmasına ve ekonomik güç dengesinin belirlenmesinde ve beraberinde getirdiği koşullar neticesinde ülkelerin ekonomik politikalarının belirlenmesine sebebiyet vermektedir.

Finansal piyasalardaki fiyat hareketlerinin tetiklenmesinde bazı ekonomik veriler öncü rol oynamaktadır. Bunların en önemlilerinden bazı örnekleri sıralamak gerekirse, ülkelerin büyüme rakamları, gayri safi milli hasıla, (GSYH), enflasyon rakamları, TEFE TÜFE gibi, istihdam ve işsizlik oranları, cari açık, sanayi üretimi, imalat ve hizmet sektörüne ilişkin endeksler, perakende satış rakamları, inşaat sektörüne ait konut satışları, konut başlangıçları ve ikinci el konut satışları, otomobil satışları, ticaret dengesi, ithalat ve ihracat rakamları gibi makro ekonomik verileri sayabiliriz.

Merkez Bankaları para politikalarına ilişkin açıklamalar ise Ekonomik Takvimde önemli bir yere sahiptir. Ülke ekonomilerinin makro dengesinde yaşanan değişimler neticesinde Merkez Bankaları diğer dünya ülkeleri ile rekabet edilebilir para politikaları üretmek zorundadır. Bu yüzden yatırımcılar ekonomik takvimde yatırım yaptıkları ürünlerin fiyatlarını etkileyen ilgili ülkelerin merkez bankaları para politikaları kararlarını yakından takip etmektedirler. FED, Federal Rezerve, para politikaları finansal yatırım ürünlerinin neredeyse çoğunu etkilemektedir. FOMC, The Federal Open Market Comitee, ABD Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi yılda 8 kez toplanarak ekonomik gidişata göre önemli kararlar almaktadır. Bu toplantılar neticesinde FED’in faiz kararları, faiz kararları sonrası FED başkanlarının açıklamaları ve sonrasında ise FOMC toplantı tutanakları açıklanarak ABD Merkez Bankası para politikası kamuoyuna açıklanır. FED’in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası, ECB, İngiltere Merkez Bankası, BOE, Japonya Merkez Bankası, BOJ,’un açıklamaları aynı önemle piyasadaki tüm yatırımcılar tarafından takip edilmektedir. Dünyada ki bu dört önemli merkez bankasının almış olduğu para politikası kararları, bir çok yatırım enstrümanın uzun vadeli trendini ve seyrinin değişmesinde önemli rol oynamaktadır. Merkez bankaları para politikaları kararlarını yorumlamak ve bunları büyük resimde iyi anlamak, yatırımcıların daha kazançlı işlem yapmalarına olanak sağlayacaktır.

Ekonomik Takvimin yatırımcılar tarafından doğru yorumlanması, fiyatlamada oluşan uzun vadeli trendlerin seyrinin anlamlandırılması açısından önemlidir. Ancak büyük resmi okuyabilen yatırımcılar finansal piyasalarda kalıcı başarı gösterebilmektedirler.

Haftalık, günlük ve saatlik gelişmeleri InvestAZ Ekonomik Takvim üzerinden takip edebilirsiniz.

Paylaş